O produkcie

irigasin_logo

do płukania nosa i zatok

Irigasin to wyrób medyczny przeznaczony do przygotowania roztworu do płukania nosa i zatok.
Zestaw składa się z irygatora w postaci miękkiej butelki zakończonej ergonomicznym aplikatorem oraz 12 saszetek.

wskazania

  • ostre lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
  • nieżyt nosa w przebiegu infekcji lub alergii
  • przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok
  • po kontakcie z wysokim stężeniem pyłu w powietrzu

Irigasin umożliwia przygotowanie zarówno roztworu izotonicznego, jak i hipertonicznego, w zależności od potrzeb pacjenta.

Wskazania:
Izotoniczny roztwór chlorku sodu oczyszcza jamy nosa z zalegającej wydzieliny, bakterii, wirusów i alergenów, a także pielęgnuje nos i zatoki w przypadku:
– ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok przynosowych,
– nieżytu nosa w przebiegu infekcji lub alergii,
– przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok,
– po ekspozycji na wysokie stężenie pyłu w powietrzu,
– profilaktycznie dla utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.
Dodatkową zaletą roztworu izotonicznego jest działanie nawilżające na śluzówkę nosa wysuszoną w wyniku długotrwałego stosowania leków do nosa lub w następstwie przebywania w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach.

Hipertoniczny roztwór chlorku sodu, poza działaniem oczyszczającym, ze względu na większe stężenie substancji czynnej, wykazuje właściwości osmotyczne, dzięki którym zmniejsza obrzęk śluzówki. Jest więc zalecany w przypadku obrzęku nosa towarzyszącego nieżytowi nosa w trakcie infekcji lub alergii (katar sienny), a także zapalenia zatok.

Sposób postępowania z wyrobem:
Dorośli i dzieci powyżej 4. roku życia:
Płukanie nosa i zatok należy wykonywać 1-2 razy dziennie lub według zaleceń lekarza.
Dzieci mogą stosować wyrób jedynie pod kontrolą osoby dorosłej.
Przed zastosowaniem wyrobu u dzieci poniżej 4. roku życia, należy skonsultować się z lekarzem.

W celu przygotowania roztworu izotonicznego do butelki należy wsypać 1 saszetkę proszku , a następnie uzupełnić ją do zaznaczonej linii (240 ml) przegotowaną, ostudzoną wodą.
W celu przygotowania roztworu hipertonicznego do butelki należy wsypać 2 saszetki proszku, a następnie uzupełnić ją do zaznaczonej linii (240 ml) przegotowaną, ostudzoną wodą.

Do płukania należy używać wyłącznie butelki dołączonej do opakowania. Nie stosować w przypadku uszkodzenia butelki. Do każdego płukania należy przygotować świeży roztwór.
Wyrób może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Wyrób nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

*Irigasin to najczęściej kupowany produkt spośród zestawów do płukania zatok – na podstawie sprzedaży aptecznej wg danych IMS za okres 09.2016 – 10.2017

Płukanie zatok
Płukanie zatok jest łatwiejsze niż myślisz. Zestaw do płukania zatok Irigasin junior składa się z irygatora w formie specjalnej butelki oraz saszetek, na bazie których należy sporządzić roztwór umożliwiający płukanie zatok. Zapalenie zatok to dość częste schorzenie błony śluzowej zatok o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Osoby cierpiące na tą dolegliwość skarżą się na katar, zaburzenia węchu, ogólne zmęczenie, gorączkę, czy ból zębów i szczęki. Objawy te nasilają się przy pochylaniu. Płukanie zatok z wykorzystaniem preparatu Irigasin junior to jedna ze skutecznych i prostych metod prowadząca do złagodzenia objawów zapalenia zatok. W skład zestawu wchodzi specjalna butelka oraz saszetki do przygotowania roztworu, który służy do przeprowadzenia irygacji. Choć płukanie zatok może się wydawać czynnością skomplikowaną, odpowiedź na pytanie „jak płukać zatoki?” jest banalnie prosta. Po prostu należy napełnić butelkę przegotowaną, ostudzoną wodą, wsypać zawartość jednej lub dwóch saszetek Irigasin junior i mieszać do otrzymania klarownego roztworu. Dziecko powinno pochylić się lekko nad umywalką i rozpocząć płukanie zatok. Należy przy tym swobodnie oddychać przez usta, pozwalając żeby płyn Irigasin junior wypłynął drugim otworem nosowym. Czynność powtórzyć dla drugiego otworu nosowego. Po skończonym płukaniu zatok dziecko powinno delikatnie wydmuchać nos. Irygator należy dokładnie umyć i osuszyć po każdym użyciu.

W praktyce, płukanie zatok jest łatwe. Jednak dzieci mogą je wykonywać wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Irigasin junior w prosty sposób przynosi ulgę w dolegliwościach związanych z zapaleniem zatok.