Najczęstsze pytania

  • Kiedy stosować Irigasin?

Irigasin jest wskazany w przypadku:
– ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok przynosowych,
– nieżytu nosa w przebiegu infekcji lub alergii,
– przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok,
– po kontakcie z wysokim stężeniem pyłu w powietrzu,
– profilaktycznie dla utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.

  • Jak przygotować roztwór izotoniczny, a jak hipertoniczny?

W celu przygotowania roztworu izotonicznego do butelki dołączonej do zestawu Irigasin należy wsypać 1 saszetkę proszku , a następnie uzupełnić ją do zaznaczonej linii (240 ml) przegotowaną, ostudzoną wodą. Dokładnie zakręcić butelkę, zakryć palcem otwór na nakrętce i wstrząsać do momentu całkowitego rozpuszczenia substancji.
W celu przygotowania roztworu hipertonicznego do butelki dołączonej do zestawu Irigasin należy wsypać 2 saszetki proszku, a następnie uzupełnić ją do zaznaczonej linii (240 ml) przegotowaną, ostudzoną wodą. Dokładnie zakręcić butelkę, zakryć palcem otwór na nakrętce i wstrząsać do momentu całkowitego rozpuszczenia substancji.

  • Czym różni się roztwór izotoniczny i hipertoniczny?

Dodatkową zaletą roztworu izotonicznego jest działanie nawilżające na śluzówkę nosa wysuszoną w wyniku długotrwałego stosowania leków do nosa lub w następstwie przebywania w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach.
Hipertoniczny roztwór chlorku sodu, poza działaniem oczyszczającym, ze względu na większe stężenie substancji czynnej, wykazuje właściwości osmotyczne, dzięki którym zmniejsza obrzęk śluzówki. Jest więc zalecany w przypadku obrzęku nosa towarzyszącego nieżytowi nosa w trakcie infekcji lub alergii (katar sienny), a także zapalenia zatok.

  • Jaką ilość roztworu należy wykorzystać na jedno płukanie?

W czasie jednego płukania należy zużyć całą zawartość butelki – połowę roztworu wprowadzić do jednego otworu nosowego, drugą połowę do drugiego otworu.

  • Czy butelka w zestawie jest jednorazowa?

Butelki można używać wielokrotnie. Po każdym użyciu butelkę należy dokładnie umyć i osuszyć. Nie myć w zmywarce lub przy użyciu drażniących detergentów. Pamiętaj o zachowaniu higieny – jednej butelki powinna używać jedna osoba.

  • Czy płukanie zatok mogą wykonywać dzieci?

Płukanie zatok przy pomocy zestawu Irigasin mogą wykonywać dzieci od 4. roku życia. Płukanie wykonują samodzielnie, pod kontrolą osoby dorosłej.

  • Czy Irigasin mogą stosować kobiety w ciąży?

Wyrób może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

  • Jak często wykonywać płukanie?

Płukanie nosa i zatok w celach leczniczych powinno być wykonywane dwa razy dziennie, w celach profilaktycznych i oczyszczających – raz dziennie.